Oficjalny portal europarlamentarzysty dr. Marka Migalskiego mapa portalu

Dr Migalski współautorem listu na temat więźniów politycznych w Rosji

piątek, 26 października 2012
Dr Migalski współautorem listu na temat  więźniów politycznych w Rosji

21 października we francuskim dzienniku „Liberation” opublikowano list dotyczący więźniów politycznych w Rosji.  Jednym ze współautorów listu jest europoseł Marek Migalski.

Poniżej prezentujemy tłumaczenie z języka francuskiego:

"Szanowny Panie Prezydencie Federacji Rosyjskiej,

w momencie, gdy dwie wokalistki i działaczki polityczne, członkinie zespołu Pussy Riot, zostały skazane na 2 lata obozu pracy, minęła dziewiąta już rocznica uwięzienia Michaiła Chodorkowskiego. Amnesty International uznał wspomniane trzy osoby za więźniów sumienia. W związku z tym, wszyscy niżej podpisani apelujemy o zwrócenie uwagi na problem, którego rozwiązanie leży w Pana rękach.

8 lutego Komitet ds. Społeczeństwa Obywatelskiego i Praw Człowieka na Kremlu, złożony z niezależnych ekspertów, przekazał Pana poprzednikowi i aktualnemu premierowi, Dmitrijowi Miedwiediewowi, listę osób (lekarzy, ekonomistów, nauczycieli, pisarzy) nielegalnie przetrzymywanych w Pana kraju, będących ofiarami procesów niezgodnych z zasadami państwa prawa lub nękanych z powodu ich poglądów.

Pan Miedwiediew nie rozwiązał tego problemu, tymczasem jego rozstrzygnięcie z każdym dniem staje się coraz bardziej pilne. Niektórzy z więźniów są w krytycznym stanie zdrowotnym, tak jak Taisya Osipova, cierpiąca na cukrzycę i przewlekłe zapalenie trzustki matka 5-letniej córki, członkini grupy opozycyjnej „Inna Rosja”. Niektórzy przebywają w więzieniach już niemal dekadę, jak np. Michaił Chodorkowski czy Platon Lebedew, uznani za „więźniów sumienia” przez Amnesty International.

Niektórzy więźniowie, których nazwiska są Panu znane, nie figurują na liście, bowiem zmarli wskutek nieludzkiego traktowania i tortur. Sergueï Magnitski i Vassily Aleksanian, adwokaci, obydwaj w wieku poniżej 40 lat, zmarli w więzieniu, w warunkach niegodnych państwa, rzekomo, uznającego wspólne wartości zapisane w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Nikt inny nie powinien podzielić ich losu.

Wszystkie kraje i sądy czasem popełniają błędy. Do Pana należy przyznać ten fakt i uwolnić więzione osoby, tym bardziej, że Konstytucja udziela Panu takiego prawa w każdym momencie. Usiłujemy polepszyć stosunki w ramach partnerstwa między Pana i naszym krajem, ale będzie to możliwe jedynie w środowisku promującym, szanującym i gwarantującym państwo prawa.

Panie prezydencie, w momencie, gdy rozpoczyna Pan nową kadencję i gdy zostały przyjęte w Pana kraju ustawy ograniczające wolności obywatelskie, oczy całego świata skierowane są w Pana stronę. Zwracamy się prośbą o natychmiastowe uwolnienie więźniów politycznych w Rosji, aby zasygnalizować Panu narodowi i całemu światu budowę nowej Rosji- nowoczesnej, demokratycznej i respektującej uniwersalne wartości praw człowieka. "

Wszelkie prawa zastrzeżone 2009-2010 © Kuchnia Multimedialna