Oficjalny portal europarlamentarzysty dr. Marka Migalskiego mapa portalu

Interpelacje Marka Migalskiego w sprawie wyborów parlamentarnych w Rosji

piątek, 9 grudnia 2011
Interpelacje Marka Migalskiego w sprawie wyborów parlamentarnych w Rosji

Marek Migalski zwrócił się do Komisji Europejskiej z trzema oficjalnymi zapytaniami w związku z dopuszczaniem się przez władze rosyjskie rażących naruszeń praw człowieka, w szczególności praw wyborczych, prawa do wolnych zgromadzeń i wyrażania opinii.

Pierwsze z pytań dotyczyło samych wyborów do rosyjskiej Dumy Państwowej. Marek Migalski zwrócił uwagę na brak rejestracji wielu partii politycznych, naciski, szykany i aresztowania, które spotkały opozycjonistów. Jego konkluzje zostały potwierdzone we wstępnym raporcie z sytuacji powyborczej przedstawionym przez OBWE.

Drugie pytanie podnosiło kwestię pokojowej demonstracji na Czystych Prudach przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów parlamentarnych. Demonstrację rozbiły siły specjalne rosyjskiej policji OMON. Doszło do fali aresztowań, która według wstępnych szacunków objęła ponad 300 osób, w tym znanych działaczy politycznych, społecznych i dziennikarzy. Zatrzymano m.in. liderów liberalnej Solidarności i demokratycznej partii Jabłoko - Borysa Niemcowa i Siergieja Mitrochina, szefa stowarzyszenia Memoriał Olega Orłowa oraz lidera radykalnej partii "Inna Rosja" - Eduarda Limonowa. Wśród zatrzymanych dziennikarzy znalazła się m.in. Jelena Kostiuczenko z "Nowej Gaziety", Bożena Ryńska z portalu gazeta.ru i Aleksandr Czernych z "Kommiersanta". Na 15 dni więzienia skazano liderów opozycyjnego ruchu Solidarność Ilję Jaszyna oraz znanego z walki z korupcją blogera Alieksieja Nawalnego. Aresztowanie Nawalnego było przedmiotem osobnej, trzeciej z kolei interpelacji.

Niedopuszczalnym jest, by u największego z sąsiadów UE dochodziło do tak rażącego łamania praw człowieka. Marek Migalski domaga się od KE zmiany polityki względem Federacji Rosyjskiej wobec rażącego łamania zasad demokratycznych w tym kraju. Szczególnie, że Wysoka Przedstawiciel Catherine Ashton w oświadczeniu wydanym 6 grudnia wezwała do przestrzegania przez władze rosyjskie wolności zgromadzeń i słowa.

Wszelkie prawa zastrzeżone 2009-2010 © Kuchnia Multimedialna