Oficjalny portal europarlamentarzysty dr. Marka Migalskiego mapa portalu

O sytuacji politycznej w Rosji i jej wpływie na społeczeństwo obywatelskie - relacja z konferencji

czwartek, 21 marca 2013
 O sytuacji politycznej w Rosji i jej wpływie na społeczeństwo obywatelskie - relacja z konferencji

Sytuacja polityczna, ruch protestacyjny oraz kondycja społeczeństwa obywatelskiego w Rosji były głównymi tematami konferencji, zorganizowanej prze nasze biuro na Wydziale Nauk Społecznych UŚ. Współorganizatorami spotkania były portale: „Korespondent Wschodni” i „Nowa Politologia”.

Gościem specjalnym konferencji „Sytuacja polityczna w Rosji i jej wpływ na społeczeństwo obywatelskie” był Andrey Kalikh, ekspert rosyjskiego Centrum Rozwoju Demokracji i Praw Człowieka w Petersburgu. Spotkanie poprowadził dr Stanisław Górka z Instytut Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dyskutanci starali się opisać i zdiagnozować stan społeczeństwa obywatelskiego w Rosji. Odnieśli się do wyborów prezydenckich i parlamentarnych w Rosji w 2011 roku. Wtedy, jak wszyscy podkreślają, byliśmy właśnie świadkami przebudzenia społeczeństwa, niezwykłej fali oburzenia, która przerodziła się w masowy ruch protestacyjny.

Jak podkreślił jednak Andrey Kalikh, to nie był początek ruchu protestacyjnego, wszystko zaczęło się o wiele wcześniej, kiedy to obywatele, grupy osób wspólnie walczyli w obronie swoich interesów. Teraz jednak, jak zauważył rosyjski ekspert, postulaty społeczne, socjalne przerodziły się w postulaty polityczne. Ludzie poczuli się poniżeni tym, że Miedwiediew z Putinem za ich plecami dogadują się, kto zostanie prezydentem, byli oburzeni ogromną liczbą fałszerstw podczas wyborów. Rozpoczął się „protest sytych”, jak nazwał falę oburzenia i demonstrację w Moskwie i Petersburgu Kalikh.

Władza była początkowo zdezorientowana konsolidacją społeczeństwa. Póki jeszcze Miedwiediew sprawował urząd prezydenta, pojawiały się propozycje dialogu z opozycją. Gdy tylko Putin objął rządy rozpoczęła się fala represji. Andrey Kalikh wspomniał o szeregu represyjnych ustaw, jakie wprowadziła Duma Państwowa: ustawie o zniesławieniu, o protestach, o tajemnicy państwowej i zdradzie oraz o tak zwanej ustawie anty-NGO. - Duma stała się „zaciętą drukarką”, która każdego dnia produkuje nowe akty prawne – podkreślił przedstawiciel Centrum Rozwoju Demokraci i Praw Człowieka.

Po części formalnej nastąpiła ożywiona dyskusja na temat zespołu Pussy Riot, zabójstwa Anny Politkowskiej, Olimpiady w Soczi oraz katastrofy smoleńskiej. Studenci byli niezwykle zainteresowani tematem i chętnie zadawali pytania.

 

Galeria zdjęć

Wszelkie prawa zastrzeżone 2009-2010 © Kuchnia Multimedialna