Oficjalny portal europarlamentarzysty dr. Marka Migalskiego mapa portalu

O wolności mediów w Rosji i PW

czwartek, 7 czerwca 2012
O wolności mediów w Rosji i PW

Marek Migalski był jednym z głównych mówców na organizowanym wczoraj przez Parlament Europejski seminarium dotyczącym sytuacji mediów informacyjnych w Rosji i krajach Partnerstwa Wschodniego. Goście z sąsiadujących z Unią Europejską krajów dzielili się informacjami o przeszkodach w swobodnym uprawianiu zawodu dziennikarza.

Dr Migalski zaczął swoją wypowiedź od podkreślenia, iż problemy mediów w Unii Europejskiej, chociaż nie można ich lekceważyć, są tak na prawdę znikome w porównaniu z problemami, z jakimi zmagają się media w krajach Partnerstwa Wschodniego oraz Rosji. Poseł przytoczył dane z raportu sporządzonego przez Freedom House, z którego wynika, że z 6-ciu krajów Partnerstwa Wschodniego, w najgorszej sytuacji znajduje się Białoruś, w najlepszej natomiast Gruzja. Jak jednak podkreślił eurodeputowany ECR, "to, że ktoś jest najlepszy, nie znaczy, że jest dobry (...) różnica między tymi krajami jest taka, że w niektórych dziennikarzy się morduje, a w innych bije".

Poseł odniósł się także do kwestii białoruskiej telewizji Biełsat, która dziś finansowana przez państwo polskie, wg dr. Migalskiego, powinna znaleźć wsparcie finansowe w strukturach unijnych. "Wy oczekujecie od nas pomocy i pieniędzy. W naszym interesie jest, aby znalazły się środki, a wy najlepiej wiecie jak je wykorzystać" - mówił poseł do zebranych na sali dziennikarzy.

Galeria zdjęć

Wszelkie prawa zastrzeżone 2009-2010 © Kuchnia Multimedialna