Oficjalny portal europarlamentarzysty dr. Marka Migalskiego mapa portalu

Pierwsza rosyjska organizacja skazana jako "zagraniczny agent" - interpelacja dra Migalskiego

piątek, 26 kwietnia 2013
Pierwsza rosyjska organizacja skazana jako "zagraniczny agent" - interpelacja dra Migalskiego

Dr Marek Migalski zaapelował do Komisji Europejskiej o podjęcie interwencji  w sprawie organizacji "Gołos", monitorującej przebieg wyborów w Rosji, którą sąd uznał za "zagranicznego agenta".

W swojej interpelacji europoseł przypomniał, że 25 kwietnia 2013 roku sąd skazał "Gołos" na karę grzywny w wysokości 300 tys. za to, że  nie zarejestrowała się ona jako "zagraniczny agent", czego wymaga ustawa o organizacjach otrzymujących finansowanie z zagranicy. Karę grzywny w wysokości 100 tys. rubli otrzymała również dyrektor wykonawcza „Gołosu”, Lilia Szibanowa.

Jak podkreslił dr Migalski, był to pierwszy wyrok dla organizacji pozarządowej podjęty na podstawie ustawy o „agentach zagranicznych”, jednak takich spraw w ciągu ostatnich tygodni zostało wszczętych więcej. - Jak alarmują obrońcy praw człowieka, sytuacja rosyjskiego społeczeństwa obywatelskiego jest obecnie najgorsza w całej postsowieckiej historii Federacji Rosyjskiej. W całym kraju trwają rewizje organizacji pozarządowych, które paraliżują ich działalność - zauważył poseł.

Dodatkowo, w ubiegłą środę, z inicjatywy dra Marka Migalskiego, podczas posiedzenia delegacji rosyjskiej, omówiono kwestię masowych rewizji w biurach rosyjskich NGOsów. Posłowie wyrazili swoje oburzenie skalą kontroli, a przewodniczący delegacji, Knut Fleckenstein zapewnił, że sprawa ta zostanie poruszona na najbliższym spotkaniu z przedstawicielami rosyjskiego parlamentu, które odbędzie się w Kaliningradzie, w dniach 29 i 30 kwietnia.

Wszelkie prawa zastrzeżone 2009-2010 © Kuchnia Multimedialna