Oficjalny portal europarlamentarzysty dr. Marka Migalskiego mapa portalu

Relacja z II. Europejskiego Kongresu Praw Człowieka

piątek, 9 grudnia 2011
Relacja z II. Europejskiego Kongresu Praw Człowieka

8 grudnia 2011r. na Wydziale Prawa i Administracji UŚ miał miejsce II Europejski Kongres Praw Człowieka, którego organizatorem byli:  poseł do Parlamentu Europejskiego dr Marek Migalski, portal Korespondent Wschodni oraz stowarzyszenie „Projekt Śląsk”, Koło Naukowe Prawa Konstytucyjnego WPiA na Uniwersytecie Śląskim. Podobnie jak w zeszłym roku na Kongresie nie mogło zabraknąć ważnych osobistości walczących o poszanowanie praw człowieka na obszarze postsowieckim:  Lech Ponomariow z organizacji rosyjskiej "Za prawa człowieka", Aleś Michalewicz (były kandydat na prezydenta Białorusi), Wadim Kljuwgant ( prawnik Michaiła Chodorkowskiego).

Kongres uroczyście otworzyli: profesor Anna Łabno z wydziału prawa, dr Marek Migalski oraz dr Tomasz Pietrzykowski w imieniu stowarzyszenia „Projekt Śląsk”.

Pierwszy panel dotyczył ogólnej sytuacji na obszarze postsowieckim w 20 lat po rozpadzie ZSRR , ze szczególnym uwzględnieniem  Białorusi ,Ukrainy, Gruzji oraz Kaukazu Północnego. Moderatorem tej części dyskusyjnej był Łukasz Grajewski  z portalu eastbook.eu.  Katarzyna Kwiatkowska z Fundacji Pułaskiego zwróciła uwagę na fakt, iż Aleksander Łukaszenko już w dwa lata po dojściu do władzy w 1994r. zastosował pierwsze represje. Prezydent Białorusi  walczy nie tylko z opozycją , ale przede wszystkim ze społeczeństwem,  delegalizując np. zrzeszenia studentów. To, w  jaki sposób rozprawił się z opozycją po wyborach grudniowych w 2010r. było według panelistki nieadekwatne w stosunku do „zagrożenia” jakie opozycja stanowi dla systemu Łukaszenki.

W tej części poruszono  także problemy Kaukazu Północnego. Iwona Kaliszewska-specjalistka z tej tematyki za smutną prawdę przyjmuje to, że Zachód i my wszyscy tak chętnie interesujemy się Kaukazem Południowym, Europą Wshcodnią - ale zupełnie zapominamy o takich republikach jak Dagestan, Czeczenia, Inguszetia. Jej zdaniem Kaukaz Północy zostawia się samemu sobie, jako wewnętrzny problem  Rosji. „Dopóki Zachód nie zmieni swojego podejścia do kultury i religii islamskiej, dopóty nie będzie mowy o skutecznej i większej pomocy dla tego regionu”.

W pierwszym panelu nie zbrakło również wątku gruzińskiego. Wojtek Wojtasiewcz (Nowa Europa Wschodnia, Instytut wschodnich Inicjatyw) opowiedział o reformach, zwłaszcza gospodarczych  Skaschwilego, o tym jaką drogę pozytywnych przemian przeszła Gruzja-aczkolwiek zaznaczył również, iż to w jaki sposób prezydent traktuje opozycję odbiega od standardów zachodnich demokracji.

Drugi panel tematyczny poprowadził dr Marek Migalski, w swoich pytaniach do rozmówców skoncentrował  się zwłaszcza na tym,  co Polska i Unia Europejska mogą zrobić dla Białorusi. Wszyscy zgodnie przyznali, iż istnienie takiego sąsiada jak Polska, z takim bagażem doświadczeń transformacyjnych, jest niezwykle ważne dla Białorusi. Polska, zdaniem dra Mariusza Maszkiewcza (byłego ambasadora RP na Białorusi ) oraz Iny Kulej (z Komitetu Obrony represjonowanych „Solidarność”) pokazała jak należy solidarnie walczyć o wartości i tego powinno uczyć się ich zdaniem  białoruskie społeczeństwo, zwłaszcza przełamywania strachu.  Dzmitry Salayou z organizacji praw człowieka Viasna oraz Julia Bandarenka opowiedzieli również o bardzo trudnej sytuacji więźniów politycznych na przykładzie  Dimitrija Bandarenki oraz Alesia Bialackiego .

Dr Migalski kończąc część dyskusyjną podsumował propozycje działań, dzięki którym możemy pomóc Białorusi: prowadzić konsekwentną politykę wschodnią, być ambasadorem Białorusi  zwłaszcza wśród krajów Europy Zachodniej, znieść reżim wizowy, wspierać wolne media. Sama Unia Europejska powinna prowadzić jedną, konsekwentną  politykę wobec Białorusi , nie przedkładać gospodarki ponad prawa człowieka oraz wesprzeć mocniej finansowo program  Partnerstwa Wschodniego.

Częsć panelową konferencji zakończyła dyskusja poświęcona Rosji i sytuacji po wyborach w tym kraju.  Panel ten otworzył referat Lwa Ponomariowa z organizacji „Za prawa człowieka”, który podkreślił, iż mylnie sądzi się, że Putin pionowo steruje krajem. W Rosji panuje rozbicie dzielnicowe ,a kontrola nad gubernatorami powoli wymyka się premierowi z rąk-czego dowodem były chociażby ostatnie wybory i frekwencja wyborcza w poszczególnych obwodach.

Moderator tego panelu- redaktor Maria Przełomiec, pytała: co dalej z Rosją po wyborach parlamentarnych, w  których partia władzy: Jedna Rosja zdobyła o 77 mandatów mniej niż w poprzednich wyborach,  a w miastach w całej Rosji-a nie tylko w Moskwie dochodzi do protestów społecznych? Czy dojdzie do przebudzenia klasy średniej? Jak zachowa się opozycja zarówno ta parlamentarna jak i pozaparlamentarna? Czy wyłoni się w końcu lider opozycji?

Goście tego panelu: Lew Ponomariow, Nikołaj Nikołajew ( Zjednoczony front Obywatelski), Wadim Klujwgant (prawnik Michaiła Chodorkowskiego) oraz Robert Cheda (Fundacja Pułaskiego) przyznali, że w Rosji trudno mówić  o zmianach na rosyjskiej scenie politycznej gdy od 2008 roku nie została zarejestrowana żadna  organizacja polityczna, a ewentualni kandydaci na prezydenta-by móc wziąć udział w wyborach musza w ciągu miesiąca uzbierać 2 mln podpisów poparcia– co jest praktycznie niemożliwe do spełnienia. Poza tym opozycja jest słaba, nie ma jednego lidera-a opozycja parlamentarna to żadna opozycja.

Prelegenci  przyznali, że kryzys polityczny w  Rosji trwa od dawna- ale teraz dopiero wychodzi na powierzchnię.  Władza przespała budzenie się społeczeństwa obywatelskiego, aczkolwiek nie jest to jednoznaczne z przebudzeniem narodu. robert Cheda podkreślił, iż niestety ale dla wielu krajów Europy Zachodniej najważniejszy nie jest stan demokracji w Rosji a rozwój stosunków ekonomicznych z Kremelm: czyli stabilna dostawa surowców z Rosji.

Uczestnicy panelu pokusili sie o prognozy . Przewidują, iż prawie na pewno w kolejnych wyborach prezydenckich wygra Wladimir Putin. Niemniej jednak jego zwycięstwo będzie w znaczny sposób powiązane z sytuacją gospodarczą kraju (cenami ropy) i stosunkami z Zachodem oraz z tym jak rozwinie się sytuacja wewnętrzna, gdyż jak podkreślił Ponomariow w swoim referacie, Putin jest zakładnikiem sytuacji , w której się znajduje-mianuje i kontroluje gubernatorów, którzy co prawda są mu podlegli - ale pęknięcia na pionie władzy już widać.

Na zakończenie kongresu po części panelowej, Wadim Klujwgant, adwokat  Michaiła Chodorkowksiego, opowiedział o trudnej sytuacji swojego klienta. Był to najlepszy wstęp do pokazu filmu „Chodorkowski” w reżyserii Cyrila Tuschiego, który był ostatnim punktem wczorajszego programu.

Galeria zdjęć

Wszelkie prawa zastrzeżone 2009-2010 © Kuchnia Multimedialna