Oficjalny portal europarlamentarzysty dr. Marka Migalskiego mapa portalu

Warsztaty "Prawa człowieka na obszarze postsowieckim"- relacja

środa, 7 grudnia 2011
Warsztaty "Prawa człowieka na obszarze postsowieckim"- relacja

7 grudnia 2011 w katowickiej Willi Marchołt odbyły się warsztaty poświęcone problematyce praw człowieka na obszarze postsowieckim, zorganizowane przez biuro europosła dra Marka Migalskiego i redakcję Portalu Korespondent Wschodni. W wydarzeniu wzięło udział łącznie ponad 80 uczniów ze szkół województwa śląskiego.

Warsztaty zostały rozpoczęte przez Annę Bialas i Aleksandrę Szczepańską –Dziubek- redaktorki portalu Korespondent Wschodni, specjalistki z zakresu problematyki praw człowieka na Wschodzie. Uczniowie zostali zapoznani z pojęciem praw człowieka: kategoriami, dokumentami, które je gwarantują, a także instrumentami prawnymi, które pomagają prawa te egzekwować. Kolejna część prezentacji stanowiła swoistą podróż przez kolejne kraje byłego ZSRR. Uczestnicy dowiedzieli się więcej o dyktaturach, wciąż wybuchających konfliktach zbrojnych na tych terenach, działalności opozycji, a przede wszystkim o jej krwawym tłamszeniu.

Kolejnym punktem była projekcja filmu produkcji telewizji Biełsat – „Reality Show – Wybory”, ukazującego fałszerstwa podczas wyborów prezydenckich na Białorusi, w grudniu 2010 roku. Film bez cenzury pokazuje działalność białoruskiego reżimu, fałszerstwa wyborcze, a także krwawe tłumienie wolnościowego zrywu przez białoruski OMON i KGB.

Projekcja była wstępem do prelekcji gości warsztatów- Dzmitrija Salauyou Centrum Praw Człowieka „Viasna” i Edwarda Gładyszewa- białoruskiego studenta studiującego politologię na UJ, zaangażowanego w działania na rzecz przywrócenia demokracji na Białorusi. Białoruscy działacze opowiedzieli o sytuacji politycznej, działalności opozycyjnej, a także o życiu „przeciętnego” Białorusina: jego codzienności, zmartwieniach, dążeniach w kontekście reżimowej polityki Aleksandra Łukaszenki. Dzmitrij Salauyou przybliżył zgromadzonym uczniom działalność organizacji Viasna oraz zapoznał z bulwersującą sprawą uwięzienia i skazania szefa organizacji- Alesia Bialackiego- aresztowanego w październiku, po tym jak polskie i litewskie władze przekazały informacje o zagranicznych kontach, na których aktywista lokował fundusze na pomoc białoruskim więźniom politycznym. Zaprezentował również film dokumentalny na temat Bialackiego. Goście odpowiedzieli na wszystkie pytania zgromadzonych na sali osób.

Finałem warsztatów był test sprawdzający umiejętność aktywnego słuchania i wiedzę uczestników. Najlepszy uczeń pojedzie w nagrodę na wyjazd studyjny do Brukseli, na zaproszenie europosła dra Marka Migalskiego.

W załączniku prezentujemy test oraz prawidłowe odpowiedzi. Nazwisko laureata podamy już wkrótce, zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej.

Wszystkich zainteresowanych tematyką zapraszamy już jutro 8 grudnia 2011 na Drugi Europejski Kongres Praw Człowieka.

Galeria zdjęć

ZałącznikWielkość
Test23.41 KB
Wszelkie prawa zastrzeżone 2009-2010 © Kuchnia Multimedialna