Oficjalny portal europarlamentarzysty dr. Marka Migalskiego mapa portalu

Zniszczenie pomnika Armii Radzieckiej w Raciborzu - interwencja dra Migalskiego

środa, 21 maja 2014
Zniszczenie pomnika Armii Radzieckiej w Raciborzu  - interwencja dra Migalskiego

Jak informują media, rosyjskie władze wyraziły oburzenie z powodu sprofanowania pomnika żołnierzy Armii Radzieckiej na cmentarzu wojennym w Raciborzu. Rosjanie zażądali od strony polskiej ustalenia i ukarania winnych. W związku z tymi doniesieniami dr Migalski zwrócił się do prezydenta Raciborza, Mirosława Lenka. Poseł zaapelował do niego o wyrażenie ubolewania z powodu tego incydentu, podkreślając, że sprawa ta nie powinna być wykorzystywana  przez Kreml do oczerniania Rzeczpospolitej.

Poniżej publikujemy całość listu posła:

Szanowny Panie Prezydencie,

zwracam się do Pana  w związku ze zniszczeniem pomnika żołnierzy Armii Radzieckiej na cmentarzu wojennym w Raciborzu, do jakiego doszło w nocy z 18 na 19 maja. Apeluję do Pana o wyrażenie ubolewania z tego powodu.

Cmentarze żołnierzy radzieckich powinny być objęte ochroną i opieką, gdyż to należy się osobom poległym. Natomiast pomniki radzieckiej okupacji powinny być usuwane i niszczone. Należy dostrzec różnicę pomiędzy miejscami pamięci osób poległych, którym należy się godny pochówek, a publicznymi pomnikami będącymi w istocie afirmacją ideologii radzieckiej.

Pana reakcja zwolni władze Rzeczpospolitej od wyrażenia ubolewania, czego dopomina się rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Ta godna potępienia sprawa nie powinna być wykorzystywana przez Kreml do oczerniania Polski.

Pana szybka i zdecydowana reakcja może być pomocna dla polskich władz,

Z poważaniem,

dr Marek Migalski

Wszelkie prawa zastrzeżone 2009-2010 © Kuchnia Multimedialna