Oficjalny portal europarlamentarzysty dr. Marka Migalskiego mapa portalu

Dr Marek Migalski poprowadził dyskusję w ramach Wieczoru Rosyjskiego w Katowicach

niedziela, 6 października 2013
Dr Marek Migalski poprowadził dyskusję w ramach Wieczoru Rosyjskiego w Katowicach

Dr Marek Migalski poprowadził panel „Rosja i Polska – dlaczego tak trudno iść razem?” w ramach Wieczoru Rosyjskiego w Katowicach, organizowanego przez Stowarzyszenie "Projekt Śląsk".

W dyskusji, moderowanej przez posła udział wzięli: Ariadna Rokossowska, dziennikarka „Rossijskoj Gaziety”, rosyjski politolog Iwan Prieobrażeński oraz dr Wiktor Ross, rosjoznawca, dyplomata. Paneliści zastanawiali się wspólnie nad tym, jak Rosjanie postrzegają Polaków i, w jakim stopniu funkcjonujemy w ich świadomości. Ważnymi kwestiami podejmowanymi podczas panelu był członkowstwo Polski w NATO, stosunki gospodarcze, zainteresowanie Rosjan ich rodzimą polityką i ich stosunek do przedstawicieli opozycji. Spora część dyskusji została poświęcona obwodowi Kaliningradzkiemu i wprowadzeniu małego ruchu granicznego.

Dr Marek Migalski podsumowując dyskusję z udziałem gości z Rosji i polskich ekspertów, podkreślił, że musimy oddzielać Rosję bogatej kultury, przyjaznych ludzi i pięknego języka od Rosji reżimu Putina.

Przypomnijmy, że Wieczór Rosyjski odbył się wczoraj w Kinoteatrze Rialto. Wzięło w nim udział ponad 200 osób - mieszkańców Śląska i nie tylko. W programie znalazły się panele dyskusyjne z udziałem dziennikarzy, publicystów, politologów i polityków z Polski i Rosji. Przed panelem politycznym, prowadzonym przez posła, odbyła się dyskusja poświęcona zagadnieniom społeczno-kulturowym - „Polska i Rosja – co nas dzieli, co nas łączy?” z udziałem:  Macieja Jastrzębskiego, korespondenta Polskiego Radia w Moskwie,  komentatora RIA Nowosti, Dmitrija Babicza,  dr hab. Joachima Dieca, dyrektora Instytutu Rosji i Europy Wschodniej UJ. Panel poprowadził dr Stanisław Górka z Instytutu Europeistyki UJ.

Na uczestnikach Wieczoru ogromne wrażenie zrobił występ chóru prawosławnego „Oktoich”.  Na zakończenie programu goście mieli okazję zobaczyć ostatni film Andrieja Zwiagincewa, wielokrotnie nagradzanego na międzynarododwych festiwalach - "Elena".

 

Galeria zdjęć

Wszelkie prawa zastrzeżone 2009-2010 © Kuchnia Multimedialna