Oficjalny portal europarlamentarzysty dr. Marka Migalskiego mapa portalu

Akcja Olympic Shames - wzywamy do politycznego bojkotu Olimpiady

Olympic Shames, to akcja mająca na celu polityczny bojkot Igrzysk Olimpijskich w Soczi.- Wzywamy liderów i polityków krajów Unii Europejskiej, by w związku z łamaniem praw człowieka przez reżim prezydenta Władimira Putina nie przyjeżdżali do Rosji na Zimowe Igrzyska Olimpijskie, oraz nie brali udziału w wydarzeniach towarzyszących tej imprezie – mówi dr Marek Migalski, poseł do Parlamentu Europejskiego, organizator akcji.
 
Co istotne, akcja sama w sobie nie jest skierowana przeciwko sportowi. - Mamy świadomość, że Igrzyska Olimpijskie są wyjątkowym świętem zarówno całego świata sportu, jak i samych sportowców. Dlatego też naszym celem nie jest bojkot Olimpiady, tylko wyrażenie politycznego sprzeciwu wobec reżimu prezydenta Putina, który wykorzystuje Olimpiadę w celach propagandowych – podkreśla dr Migalski.
 
W ramach akcji powstała petycja skierowana do liderów Unii Europejskiej (czytaj petycję >>TU<<). Petycję podpisali już rosyjscy obrońcy praw człowieka, przedstawiciele opozycji, czy też syn więzionego Michaiła Chodorkowskiego.
 
Sygnatariusze petycji podkreślają, że prezydent Rosji w ostatnich latach silnie ogranicza prawo do wolności zgromadzeń, wolności słowa i brutalnie zwalcza opozycję. Szykanowane są również media opozycyjne.
 
Warto również dodać, że na problem braku podstawowych wolności w Rosji zwracają uwagę międzynarodowe organizacje. Rosja, w światowym indeksie „Freedom in the World” organizacji Freedom House, w którym badany jest poziom wolności, w aspekcie wolności obywatelskich i swobód politycznych, znalazła się w grupie 47 państw (na 195 badanych), które nie zapewniają tych podstawowych wolności („not free”). W światowym rankingu wolności mediów, przygotowanym przez „Reporterów bez granic”, Rosja zajmuje w 2013 r. 148. miejsce na 179 badane kraje.
 
W związku z tym zachęcamy do włączenia się do akcji i podpisania petycji.
 
Partnerami akcji Olympic Shames są:
 
Ruch „Za prawa człowieka”: www.zaprava.ru
Östgruppen – the Swedish Initiative for Democracy and Human Rights - www.ostgruppen.se
Globalna platforma Change.org – www.change.org
 
 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone 2009-2010 © Kuchnia Multimedialna