Oficjalny portal europarlamentarzysty dr. Marka Migalskiego mapa portalu

Dr Marek Migalski rozpoczął kampanię "Olympic Shames"

- Będziemy apelować do liderów Unii Europejskiej, by nie jeździli do Soczi, nie brali udziału w oficjalnych spotkaniach i nie legitymizowali reżimu Władimira Putina – powiedział dr Marek Migalski podczas dzisiejszej konferencji prasowej przed Ambasadą Rosji w Warszawie.

Podczas konferencji poseł zainaugurował swoją nową kampanię - "Olympic Shames". Akcja, której celem jest polityczny bojkot Zimowych Igrzysk w Soczi w 2014 roku już zyskała poparcie wśród międzynarodowych organizacji, rosyjskich dysydentów i przedstawicieli opozycji. Do inicjatywy oficjalnie przyłączyli się: Paweł Chodorkowski – przewodniczący Instytutu Współczesnej Rosji, syn rosyjskiego więźnia politycznego, Michaiła Chodorowskiego, Władimir Bukowski - rosyjski dysydent, pisarz, działacz polityczny, Lew Ponomariow – obrońca praw człowieka, przewodniczący ruchu „Za prawa człowieka” oraz Władimir Kara-Murza – ekspert Instytutu Współczesnej Rosji, członek Koordynacyjnej Rady Opozycji.

Dr Marek Migalski podkreślił, że akcja nie jest wymierzona w Rosję, nie jest też wymierzona w ideę sportu. – Sytuacja praw człowieka w Rosji jest dzisiaj zatrważająca. Obrońcy praw człowieka alarmują, że to najgorszy czas dla społeczeństwa obywatelskiego w całej postsowieckiej historii kraju. Dlatego też politycy, liderzy Unii Europejskiej nie powinni wyrażać poparcia dla reżimu Władimira Putina i stawać z nim na trybunach sportowych. Powinni stanąć po stronie społeczeństwa obywatelskiego, osób represjonowanych i prześladowanych w Rosji i zbojkotować Igrzyska.

Poseł podkreślił, że przed Euro 2012, którego współgospodarzem była Ukraina, rozgorzała dyskusja na temat bojkotu. Politycy, działacze apelowali o to, by nie przyjeżdżać na rozgrywane w tym kraju mecze. Dr Migalski zwrócił uwagę na fakt, że sytuacja praw człowieka w Rosji jest znacznie gorsza niż na Ukrainie, dlatego, tak ważna jest kampania na rzecz bojkotu politycznego Olimpiady w Soczi.

Podczas konferencji zaprezentowana została strona dedykowana kampanii www.olympicshames.pl, na której zamieszczona została pełna informacja o akcji – jej założenia, działania, które będą podejmowane w jej ramach, lista osób, które poparły apel do liderów Unii Europejskiej w tej sprawie. Można na niej również znaleźć tekst petycji w języku polskim, rosyjskim i angielskim oraz informacje na temat sytuacji praw człowieka w Rosji – najnowsze raporty, doniesienia o represjach, sprawach karnych wobec opozycjonistów, rewizjach w biurach organizacji pozarządowych.

Zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do akcji! Można to zrobić w prosty sposób, wystarczy podpisać naszą petycję zamieszczoną na stronie globalnej platformy Change.org.

Zachęcamy Was również do odwiedzenia profili akcji na portalach społecznościowych:

na Twitterze - TUTAJ
na Facebooku - TUTAJ

Partnerami akcji zostały organizacje: Ruch „Za prawa człowieka” (Rosja), Östgruppen – the Swedish Initiative for Democracy and Human Rights (Szwecja) oraz globalna platforma Change.org.

Wszelkie prawa zastrzeżone 2009-2010 © Kuchnia Multimedialna