Oficjalny portal europarlamentarzysty dr. Marka Migalskiego mapa portalu

Konferencja "Czy Europa pamięta jeszcze o Białorusi?”- relacja

Bez zwolnienia i rehabilitacji więźniów politycznych nie można podejmować dialogu z Białorusią – mówił dr Marek Migalski podczas wczorajszej konferencji "Czy Europa pamięta jeszcze o Białorusi?”, która odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim. Spotkanie było poświęcone trzeciej rocznicy wydarzeń na Placu Niepodległości w Mińsku - pokojowej demonstracji przeciwko fałszerstwom podczas wyborów i jej brutalnej pacyfikacji przez białoruskie władze.

Podczas konferencji dyskutowano m.in. o sytuacji politycznej i stanie przestrzegania praw człowieka na Białorusi, relacjach UE - Białoruś, czy też solidarności społeczności międzynarodowej z Białorusinami.

Andriej Sannikau, kandydat w wyborach na prezydenta Białorusi w 2010 roku, podkreślał, że bez Płoszczy 2010 roku na Białorusi - nie byłoby dzisiejszego Euromajdanu na Ukrainie.

– Od trzech lat na Białorusi nie było żadnych akcji demonstracyjnych, nie funkcjonują żadne wolne media, organizacjom odmawia się prawa do demonstracji – zaznaczyła Natalia Radina, redaktor naczelna portalu Karta97.

Dr Marek Migalski podkreślił, że nie jest optymistą, jeśli chodzi o przyszłość Białorusi. -  Kraj ten, niestety, nie jest tematem ważnym dla Europy, ani geopolitycznie, ani ekonomicznie. Europoseł zauważył również, że sytuacja na Białorusi nie zmienia się, gdyż UE brakuje konsekwencji w działaniu, a prezydent Łukaszenka prowadzi sprawną politykę.

Spotkanie poprowadziła dr Radzisława Gortat z Instytutu Nauk Politycznych UW. Organizatorami wydarzenia byli: Koło Naukowe Ars Politica oraz portale: Korespondent Wschodni i Nowa Politologia.

Partnerzy i patroni konferencji: Karta97, Europejska Białoruś, Nowa Europa Wschodnia, TV Biełsat, Radio Racyja, Niwa, Radio Kampus, geopolityka.net, Samorząd Studentów Instytutu Nauk Politycznych, Koło Młodych Dyplomatów, Koło Porównawcze Europy Środkowo-Wschodniej.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone 2009-2010 © Kuchnia Multimedialna