Oficjalny portal europarlamentarzysty dr. Marka Migalskiego mapa portalu

Masowe rewizje w biurach rosyjskich organizacji pozarządowych - interwencja dra Migalskiego

środa, 27 marca 2013
Masowe rewizje w biurach rosyjskich organizacji pozarządowych - interwencja dra Migalskiego

Od kilku dni w Rosji trwają masowe, niezapowiedziane rewizje w siedzibach organizacji pozarządowych. Dr Marek Migalski podjął w tej sprawie pilną interwencję. Zwrócił się do przewodniczącego delegacji ds. stosunków Rosja – UE, Knuta Fleckensteina i zaapelował o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia delegacji oraz podjęcia natychmiastowych kroków w sprawie ochrony przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego w Rosji.

 

Poseł podkreślił, że skala tego procesu jest bezprecedensowa. Jak informuje rosyjska prokuratura, planuję się sprawdzenie kilku tysięcy organizacji, od 30 do 100 organizacji w każdym rosyjskim regionie.

 

Przedstawiciele prokuratury, Ministerstwa Sprawiedliwości, inspekcji podatkowej w towarzystwie dziennikarzy prokremlowskiego kanału NTW, jak zaznaczył dr Migalski,  pojawili się już m.in. w biurach „Memoriału”, siedzibie Amnesty International, Human Rights Watch, Fundacji Konrada Adenauera czy ruchu „Za prawa człowieka”.

 

Dr Migalski podkreślił, że celem tych działań jest zastraszenie przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i uniemożliwienie działalności organizacjom pozarządowym. - Rosyjskie władze dość konsekwentnie starają się ograniczać działalność NGOsów, upatrując w nich swojego głównego wroga. Przypomnę tylko, że pod koniec ubiegłego roku w Rosji przyjęto ustawę „anty-NGO”, która nakłada na organizacje pozarządowe, współpracujące z zagranicznymi partnerami, obowiązek wpisywania się do rejestru "agentów zagranicznych" i opatrywania adnotacją o takim statusie wszystkich swoich publikacji – napisał poseł.

 

Europoseł zaalarmował w tej sprawie również przedstawicieli polskich władz – Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego oraz Ministra Spraw Zagranicznych, Radosława Sikorskiego. Zwrócił się do nich z apelem o podjęcie interwencji w sprawie niewątpliwych represji wobec społeczeństwa obywatelskiego w Rosji oraz przedsięwzięcia wszelkich możliwych kroków na forum międzynarodowym w celu ochrony praw rosyjskich organizacji pozarządowych.

 

Dodatkowo dr Migalski zaapelował o interwencję w tej sprawie Michaiła Fiedotowa, przewodniczącego Prezydenckiej Rady ds. Praw Człowieka.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone 2009-2010 © Kuchnia Multimedialna