Oficjalny portal europarlamentarzysty dr. Marka Migalskiego mapa portalu

Cenzura internetu w Rosji - interwencja dra Migalskiego

środa, 19 marca 2014
Cenzura internetu w Rosji - interwencja dra Migalskiego

Dr Marek Migalski zwrócił się do Komisji Europejskiej w sprawie cenzurowania przez rosyjskie władze niezależnych mediów. 

Poseł w swojej interpelacji zwrócił uwagę, że 13 marca Roskomnadzor zablokował dostęp do opozycyjnych stron internetowych: Grani.ru, Kasparow.ru i EJ.ru, a także do blogu Aleksieja Nawalnego. Serwisy te zostały na wniosek Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej wpisane do rejestru zakazanych stron, gdyż zdaniem władz "publikują wezwania do nielegalnych działań i udziału w masowych imprezach, organizowanych z naruszeniem prawa".

Dodatkowo, jak podkreślił europoseł, 12 marca zwolniona została redaktor naczelna niezależnego serwisu internetowego Lenta.ru, Galina Timczenko, co zostało uznane przez dziennikarzy za bezpośrednią presję na redakcję i naruszenie ustawy o mediach, mówiącej o niedopuszczalności cenzury. Wcześniej redakcja otrzymała od Roskomnadzoru oficjalne upomnienie za opublikowanie wywiadu z jednym z przywódców ukraińskiego ultranacjonalistycznego Prawego Sektora, Andrijem Tarasenką.

- W ciągu ostatnich kilku lat przestrzeń dla wolnego dziennikarstwa w Rosji dramatycznie się zmniejszyła.  Ostatnie przykłady pokazują, że cenzura stała sie silną bronią w rękach rosyjskich władz. - napisał w swojej interpelacji poseł.  

Wszelkie prawa zastrzeżone 2009-2010 © Kuchnia Multimedialna