Oficjalny portal europarlamentarzysty dr. Marka Migalskiego mapa portalu

Demonstracje w Rosji- dr Migalski wystąpił z pytaniem do Komisji Europejskiej

środa, 3 lutego 2010

Marek Migalski po raz kolejny zwrócił uwagę na sytuację opozycjonistów rosyjskich, którym milicja uniemożliwiła przeprowadzenie pokojowych manifestacji w Moskwie i Petersburgu.
31 stycznia, jak co miesiąc, rosyjscy opozycjoniści zorganizowali tzw. "marsz niezgody", aby zaprotestować przeciwko łamaniu 31. artykułu konstytucji Federacji Rosyjskiej, który gwarantuje prawo do zgromadzeń. Siły specjalne milicji OMON otoczyły Plac Triumfalny, na którym zebrali się protestujący i zatrzymały 120 osób. W Petersburgu zatrzymanych zostało z kolei 70 osób. Aresztowani zostali liderzy licznych organizacji, między innymi Lew Ponomariow, Borys Niemcow, Ilia Jaszin, Eduard Limonow, Roman Dobrochotow oraz laureat nagrody imienia Sacharowa, szef stowarzyszenia Memoriał Oleg Orłow. Manifestacje obrońców praw człowieka co miesiąc są brutalnie rozpędzane przez rosyjską milicję. Podczas grudniowej akcji aresztowano inną laureatkę nagrody imienia Sacharowa, Panią Ludmiłę Aleksiejewą. Sytuacja w Rosji w dziedzinie praw człowieka nie ulega więc poprawie. Marek Migalski zwrócił się do Komisji z pytaniem czy zamierza podjąć jakiekolwiek kroki aby protesty opozycji nie przekształcały się w demonstrację siły rosyjskich władz? Zapytał również jakie są długofalowe plany Komisji w dziedzinie obrony praw człowieka w Rosji?
Poseł Migalski wystosował także list do przewodniczącego delegacji do komisji współpracy parlamentarnej UE-Rosja, Pana Knuta Fleckensteina z prośbą o oficjalną interwencję całej delegacji w tej sprawie. Marek Migalski napisał: "uważam, iż konieczne jest zwrócenie uwagi na przypadki łamania praw człowieka nie tylko podczas spotkań delegacji ale również poza nią. Niedopuszczalnym jest, aby nasza delegacja, która powinna być forum dyskusji o ważnych problemach, nie zabrała głosu w tak kluczowej sprawie".

 
 
 
 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone 2009-2010 © Kuchnia Multimedialna