Oficjalny portal europarlamentarzysty dr. Marka Migalskiego mapa portalu

Dr Marek Migalski interweniuje w sprawie zatrzymania aktywistów Greenpeace

poniedziałek, 7 października 2013
Dr Marek Migalski interweniuje w sprawie zatrzymania aktywistów Greenpeace

Dr Marek Migalski podjął interwencję w sprawie 30 obywateli Unii Europejskiej, aresztowanych w Rosji. Europoseł zwrócił się z pisemnym zapytaniem do Komisji, poniżej prezentujemy jego treść:

 

18 września aktywiści Greenpeace International płynący na statku "Arctic Sunrise" pod banderą holenderską zostali zatrzymani na Morzu Barentsa przez rosyjską straż graniczną w trakcie protestu przeciwko wydobyciu ropy naftowej na Arktyce. Próbując powstrzymać akcję ekologów rosyjscy strażnicy oddali w kierunku statku "Arctic Sunrise" kilkanaście strzałów ostrzegawczych.

Rosyjskie władze zatrzymały 30 osób, w tym również obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej - Polski, Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Szwecji, Finlandii oraz Danii. Wszyscy aresztowani są podejrzewani o "napad i próbę zajęcia platformy wiertniczej Prirazłomnaja”, za co grozi im do 15 lat więzienia. Niepokojący jest fakt, iż sąd w Murmańsku przedłużył o dwa miesiące areszt 21 z 30 zatrzymanych osób.

W tej sprawie już wypowiadały się międzynarodowe organizacje zajmujące się prawami człowieka, m.in. Amnesty Inernational, Dziennikarze bez Granic, OBWE oraz Moskiewska Grupa Helsińska. Organizacja Dziennikarze bez Granic nazwała uwięzienie rosyjskiego fotografa, relacjonującego akcję protestu i współpracującego z Greenpeace, "pogwałceniem wolności informacji, która jest nie do przyjęcia".   

W związku z tym pragnę zapytać czy Komisja Europejska posiada informacje w sprawie postępowania przeciwko obywatelom Unii Europejskiej zatrzymanym w Rosji? Czy Komisji wiadomo o warunkach w jakich są oni przetrzymywani? Czy Komisja obserwuje sytuację celem niedopuszczenia do łamania praw człowieka w trakcie procesu? Czy środki stosowane przez rosyjskie władze są adekwatne do popełnionych czynów? 

Wszelkie prawa zastrzeżone 2009-2010 © Kuchnia Multimedialna