Oficjalny portal europarlamentarzysty dr. Marka Migalskiego mapa portalu

Dr Migalski interweniuje w sprawie rosyjskiej ustawy anty-NGO

poniedziałek, 9 lipca 2012
Dr Migalski interweniuje w sprawie rosyjskiej ustawy anty-NGO

Dr Marek Migalski zwrócił się z oficjalnym zapytaniem do Komisji Europejskiej w sprawie kontrowersyjnego  projektu ustawy Dumy Państwowej, która uderza w organizacje pozarządowe w Rosji. Na mocy nowej ustawy, jak podkreślił europoseł, organizacjom pozarządowym zajmującym się w Rosji działalnością polityczną i korzystającym z zagranicznych grantów będzie nadawany status „organizacji pełniących funkcje zagranicznych agentów".  Organizacje te zostaną objęte restrykcyjną kontrolą ze strony państwa.

Poseł podkreślił również, że organizacje ze statusem zagranicznego agenta będą zobowiązane do składania sprawozdań nie rocznych, jak pozostałe NGO, a półrocznych. Natomiast co kwartał będą musiały składać raporty o otrzymywanych środkach zagranicznych i ich wydatkowaniu. Oprócz tego, Ministerstwo Sprawiedliwości otrzyma dodatkowe możliwości nieplanowych kontroli wspomnianych organizacji, w tym na wniosek obywateli, lub też na podstawie publikacji prasowych o faktach działalności ekstremistycznej.

Dr Migalski wezwał Komisję do podjęcia interwencji w tej sprawie i przypomniał, że to już kolejna ustawa tak silnie naruszająca wolności obywatelskie w Rosji. W ubiegłym miesiącu Władimir Putin podpisał nową ustawę  o manifestacjach, drastycznie zwiększającą karę grzywny za udział w zgromadzeniach publicznych.

Wszelkie prawa zastrzeżone 2009-2010 © Kuchnia Multimedialna