Oficjalny portal europarlamentarzysty dr. Marka Migalskiego mapa portalu

Dr Migalski w obronie zgromadzeń w Rosji

poniedziałek, 6 czerwca 2011
Dr Migalski w obronie zgromadzeń w Rosji

Dr Marek Migalski wystosował interpelację do Komisji Europejskiej w sprawie łamania wolności zgromadzeń w Federacji Rosyjskiej. Poseł przypomniał o akcjach w obronie 31 artykułu konstytucji, gwarantującego wolność  zgromadzeń, które odbyły się rosyjskich miastach. Wszystkie  te demonstracje zakończyły się zdecydowaną reakcją policji. 

W Moskwie policja zatrzymała setki osób, w tym liderów opozycyjnych partii politycznych i aktywistów-ekologów. W Petersburgu zatrzymano około 50 manifestantów. Podczas zatrzymań funkcjonariusze użyli nadmiernej siły, złamali rękę jednej z uczestniczek demonstracji, a na posterunku policji pobili przewodniczącego jednej z rosyjskich organizacji praw człowieka.

Dr Migalski podkreślił, że chociaż Konstytucja Federacji Rosyjskiej gwarantuje obywatelom prawo do wolności zgromadzeń, to za udział w pokojowych demonstracjach w tym kraju grozi zatrzymanie, areszt tymczasowy, kary grzywny i brutalne potraktowanie przez funkcjonariuszy policji. Poseł wezwał Komisję do podjęcia interwencji w sprawie zatrzymań pokojowych manifestantów w Moskwie i Petersburgu i wyrażenia zdecydowanego sprzeciwu wobec ograniczania wolności zgromadzeń w tym kraju.

Wszelkie prawa zastrzeżone 2009-2010 © Kuchnia Multimedialna