Oficjalny portal europarlamentarzysty dr. Marka Migalskiego mapa portalu

Garri Kasparow w Parlamencie Europejskim

środa, 9 listopada 2011
Garri Kasparow w Parlamencie Europejskim

Wtorek, 8 listopada, w Parlamencie Europejskim zdominowała wizyta rosyjskiego opozycjonisty i arcymistrza szachowego Garri Kasparowa, który przybył do Brukseli na zaproszenie posła Marka Migalskiego. Rosyjski opozycjonista spotkał się z posłami grupy ECR oraz z szeroką publicznością zgromadzoną na spotkaniu otwartym, gdzie wymieniano poglądy na temat sytuacji politycznej w Rosji i nadchodzących wyborów prezydenckich.

Zdaniem Garri Kasparowa, Rosja powinna być stawiana w jednym rzędzie z państwami takimi jak Białoruś, Iran, Wenezuela czy Zimbabwe, od których odróżnia ją tylko szereg atrap mających tuszować brak demokracji. "W Europie mamy do czynienia z nieprzewidywalnymi wynikami wyborów i z góry określonymi zasadami. W Rosji jest na odwrót: zasady są nieprzewidywalne, a wyniki wyborów z góry ustalone" - dowodził Kasparow.

Garri Kasparow wyraził także przekonanie, że reżim Władimira Putina w końcu się zawali ze względu na niewydolność rosyjskiej gospodarki, która sprowadza się praktycznie tylko do bycia gazociągiem.

Marek Migalski podsumowując dyskusje z Garrim Kasparowem stwierdził: "Okazja, by gościć pana Kasparowa i usłyszeć jego unikalną diagnozę na temat sytuacji w Rosji była dla nas zaszczytem. To oczywiste, że władza jest dla Władimira Putina ważniejsza od demokracji. Unia Europejska ma obowiązek stać na straży naszych wartości opartych na pluralizmie i wolności, z których jesteśmy tak dumni. Wierzymy, że udało nam się rozpocząć dialog z tymi, którzy chcą wolności i demokracji w Rosji".

W dniu wczorajszym Marek Migalski zorganizował również symultaniczną partię szachów z Garrim Kasparowem. Arcymistrz pokonał wszystkich rywali w ciągu 15 minut. Chcąc promować grę w szachy wśród młodych Marek Migalski i Garri Kasparow zdecydowali, że podpisane przez mistrza szachownice zostaną przeznaczone na aukcje charytatywne.

Zapraszamy do obejrzenia galerii- autorem zdjęć jest Łukasz Kobus.

Galeria zdjęć

Wszelkie prawa zastrzeżone 2009-2010 © Kuchnia Multimedialna