Oficjalny portal europarlamentarzysty dr. Marka Migalskiego mapa portalu

Interwencja dra Migalskiego w sprawie wyroku dla rosyjskiej opozycjonistki

środa, 5 września 2012
Interwencja dra Migalskiego w sprawie wyroku dla rosyjskiej opozycjonistki

Dr Migalski wystososwał do Komisji Europejskiej oficjalne zapytanie w sprawie rosyjskiej opozycjonistki, Taisy Osipowej, która w ubiegłym tygodniu została skazana przez Sąd Rejonowy w Smoleńsku  na 8 lat łagru. Poseł przypomniał, że działaczka została zatrzymana w listopadzie 2010 roku. Podczas rewizji w jej mieszkaniu funkcjonariusze grupy ds. walki z ekstremizmem znaleźli "pięć paczek z nieznaną substancją". Oskarżono ją wtedy o produkcję i sprzedaż narkotyków. Osipowa nie przyznała się do winy, twierdziła, że narkotyki jej podrzucono.

Jak podkreślił europoseł, przedstawiciele opozycji twierdzą, że sprawę Osipowej sfabrykowano, by wywrzeć presję na jej męża - Siergieja Fomczenkowa, jednego  z liderów partii.  Obrońcy kobiety wielokrotnie występowali o zwolnienie jej z aresztu ze względu na stan zdrowia - cierpi ona na przewlekłe zapalenie trzustki i cukrzycę; wymaga zastrzyków z insuliny. Podkreślali też, że wychowuje ona 5-letnią córkę.

Dr Migalski przytoczył słowa Ludmiły Alieksiejewej, szefowej Moskiewskiej Grupy Helsińskiej, które komentując wyrok dla Osipowej powiedziała, że w Rosji nie ma ani władzy sądowniczej, ani ustawodawczej, o wszystkim decyduje władza wykonawcza. Europoseł podkreślił, że rosyjskie władze starają się stłamsić opozycję, prześladują działaczy i aktywistów, a jak pokazuje przykład Taisy Osipowej, fabrykują przeciwko nim sprawy karne i skazują ich na wieloletnie wyroki więzienia. Poseł wezwał Komisję do podjęcia interwencji w tej sprawie.  

Wszelkie prawa zastrzeżone 2009-2010 © Kuchnia Multimedialna