Oficjalny portal europarlamentarzysty dr. Marka Migalskiego mapa portalu

Interwencja dra Migalskiego w sprawie zastraszania działacza "Memoriału"

wtorek, 29 stycznia 2013
Interwencja dra Migalskiego w sprawie zastraszania działacza "Memoriału"

Dr Marek Migalski odpowiedział na apel Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka (FIDH) i podjął interwencję w sprawie rosyjskiego eksperta, członka organizacji „Memoriał” Witalija Ponomariowa, któremu grożono śmiercią.

Jak informują organizacje praw człowieka, 12 stycznia Witalij Ponomariow, ekspert programów ds. Azji Środkowej organizacji praw człowieka „Memoriał” otrzymał 3 maile, które zawierały groźby. Anonimowi autorzy listów grozili jemu i członkom jego rodziny zabójstwem. Jak zauważył „Memoriał” groźby mogą być odpowiedzią na informacje prasowe opublikowane przez organizację, które zawierały krytykę nielegalnych działań funkcjonariuszy służb specjalnych Uzbekistanu na terytorium Rosji.

Poseł zwrócił się w tej sprawie do: rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, Ministra Spraw Wewnętrznych FR Władimira Kołokolcewa, Ministra Spraw Wewnętrznych Siergieja Ławrowa, Rzecznika Praw Człowieka Władimira Łukina, Przewodniczącego Prezydenckiej Rady ds. Społeczeństwa Obywatelskiego i Praw Człowieka, Michaiła Fiedotowa, a także do szefa Komitetu Śledczego FR, Aleksandra Bastrykina. Dodatkowo europoseł zaapelował o podjęcie interwencji do ambasadora FR w Brukseli i do Stałego Przedstawicielstwa FR przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie oraz  Stałego Przedstawiciela FR przy Radzie Europy.

Poseł podkreślił, że przyjmuje groźby, jakie otrzymał Ponomariow, jako formę zastraszenia go i zmuszenia do zaprzestania swojej działalności na rzecz praw człowieka. Dr Migalski wezwał rosyjskie władze  do przeprowadzenie obiektywnego śledztwa w tej sprawie i pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców.

Europoseł zauważył również, że w mediach często pojawiają się informacje dotyczące trudnej sytuacji obrońców praw człowieka w Rosji i zwrócił się z apelem do władz o zapewnienie aktywistom bezpieczeństwa i stworzenie im dogodnych warunków do działalności.

Wszelkie prawa zastrzeżone 2009-2010 © Kuchnia Multimedialna