Oficjalny portal europarlamentarzysty dr. Marka Migalskiego mapa portalu

Kolejne śledztwa przeciwko Aleksiejowi Nawalnemu– interpelacja dra Migalskiego

poniedziałek, 7 stycznia 2013
Kolejne śledztwa przeciwko Aleksiejowi Nawalnemu– interpelacja dra Migalskiego

Dr Marek Migalski zwrócił się z oficjalnym zapytaniem do Komisji Europejskiej w sprawie kolejnych śledztw wszczynanych przeciwko liderowi rosyjskiej opozycji, Aleksiejowi Nawalnemu. Poseł przypomniał, że 24 grudnia 2012 roku Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej zarzucił należącej do Nawalnego firmie Ałłekt, zagarnięcie 100 mln rubli na szkodę partii Sojusz Sił Prawicy.

 
Jak podkreślił europoseł, jest to już co najmniej trzecie dochodzenie, które Komitet Śledczy prowadzi przeciwko Nawalnemu. 20 grudnia postawił on opozycjoniście zarzuty oszustw finansowych i prania pieniędzy. Alieksiej Nawalny i jego brat Oleg są podejrzani o zagarnięcie 55 mln rubli należących do jednej z zachodnich firm kurierskich.  Natomiast w lipcu Komitet Śledczy przedstawił opozycjoniście zarzut spowodowania strat materialnych w przedsiębiorstwie Kirowles, gdzie w swoim czasie Nawalny był społecznym doradcą gubernatora Nikity Biełycha. Ponadto podejrzewa się go, że jako doradca Biełycha może mieć związek ze sprzedażą po zaniżonej cenie jednej z gorzelni w obwodzie kirowskim. Dochodzenie w tej sprawie Komitet Śledczy wszczął 18 grudnia.
 
Europoseł podkreślił, że sprawy seryjnie wszczynane przeciwko Nawalnemu mają charakter polityczny. „Demaskator skorumpowanych urzędników i lider rosyjskiej opozycji stał się w ocenie Kremla groźnym przeciwnikiem, którego należy osłabić, zniszczyć jego reputację i wyeliminować go z gry politycznej” – zauważył dr Migalski. Poseł wezwał Komisję do podjęcia interwencji w tej sprawie.
Wszelkie prawa zastrzeżone 2009-2010 © Kuchnia Multimedialna