Oficjalny portal europarlamentarzysty dr. Marka Migalskiego mapa portalu

List dra Migalskiego do Gerarda Depardieu

sobota, 12 stycznia 2013
List dra Migalskiego do Gerarda Depardieu

„To Pana sprawa, gdzie Pan mieszka i gdzie Pan płaci podatki. Jednak przekroczył Pan wszelkie granice nazywając Rosję „wielką demokracją”. Albo jest Pan nieskończenie głupi, albo też nieświadomy słów, jakie Pan wypowiada” – oto fragment listu, który dr Migalski wysłał dzisiaj na poczcie w Katowicach do nowego obywatela Rosji, Gerarda Depardieu.

Przypomnijmy, że francuski aktor po tym, jak Władimir Putin podpisał dekret o przyznaniu mu rosyjskiego obywatelstwa, wystosował list otwarty do dziennikarzy rosyjskich, w którym  podkreślał swą sympatię do rosyjskiego prezydenta, a Rosję nazwał właśnie krajem "wielkiej demokracji".

Dr Migalski, który jest członkiem Delegacji Parlamentu Europejskiego do Komisji Współpracy Parlamentarnej Unia-Rosja  i nieustannie interweniuje w sprawie łamania podstawowych praw człowieka i wolności obywatelskich w Rosji, uznał te słowa za nieprawdziwe i krzywdzące dla tych wszystkich, którzy walczą o demokrację i poszanowanie praw człowieka w Rosji i którzy są represjonowani oraz prześladowani przez rosyjskie władze. Dlatego też poseł postanowił osobiście zwrócić się do Gerarda Depardieu.

Wraz z listem francuski aktor otrzyma od posła raport międzynarodowej organizacji Human Rights Watch, który przedstawia faktyczny stan demokracji i  przestrzegania praw człowieka w Rosji. Depardieu będzie mógł z niego dowiedzieć się więcej na temat sytuacji działaczy praw człowieka i niezależnych dziennikarzy, którzy są w Rosji zastraszani i prześladowani, a także na temat ograniczania wolności słowa i zgromadzeń oraz rosyjskich wyborów, które od momentu objęcia władzy przez Putina nie są uznawane są za demokratyczne i wolne.

Dr Migalski wysłał również do Depardieu krótki film dokumentalny o sprawie Siergieja Magnickiego, prawnika zaangażowanego w walkę z korupcją, który zmarł w rosyjskim więzieniu, wskutek tortur i nieudzielenia mu pomocy medycznej.

„Niech Pan będzie szczęśliwy i bogaty, ale niech Pan więcej nie mówi takich bzdur, gdyż obraża Pan osoby, które walczą o demokrację i poszanowanie praw człowieka w Rosji”  - napisał europoseł.

Treść listu do Gerarda Depardieu w języku polskim i rosyjskim dostępna jest w załączniku.

 

Galeria zdjęć

ZałącznikWielkość
List dra Migalskiego do Gerarda Depardieu - RU587.39 KB
List dra Migalskiego do Gerarda Depardieu584.27 KB
Wszelkie prawa zastrzeżone 2009-2010 © Kuchnia Multimedialna