Oficjalny portal europarlamentarzysty dr. Marka Migalskiego mapa portalu

Marek Migalski w obronie wolności słowa w Rosji

środa, 18 maja 2011
Marek Migalski w obronie wolności słowa w Rosji

Dzisiaj dr Marek Migalski wystosował interpelację do Komisji Europejskiej w sprawie politycznego prześladowania rosyjskiego blogera. Poseł przypomniał, że 10  maja Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej poinformował o wszczęciu postępowania karnego przeciwko adwokatowi, autorowi bloga społeczno-politycznego, tropicielowi korupcji i twórcy antykorupcyjnego portalu "RosPił". Zarzuca mu się działanie na szkodę państwowego przedsiębiorstwa drzewnego w obwodzie kirowskim. Grozi mu za to kara do 5 lat więzienia. Bloger swoimi głośnymi akcjami antykorupcyjnymi  naraził się wielkim rosyjskim koncernom, ujawniając dane o ich nadużyciach, oraz partii władzy Jedna Rosja, przeciwko której prowadził ostrą kampanię propagandową.

Jak zaznaczył europoseł w Federacji Rosyjskiej nieustannie dochodzi do napaści, zastraszania i nacisków władzy na dziennikarzy, opozycjonistów i działaczy społecznych. Ogranicza się obywatelom możliwość wypowiadania się, odbiera się prawo do wypowiadania krytyki, otwartego prezentowania  swoich poglądów i podejmowania  tematów niewygodnych dla władz.

Poseł wezwał Komisję do podjęcia  interwencji w sprawie prześladowania politycznego blogera  i wyrażenia zdecydowanego sprzeciwu wobec łamania wolności słowa w Federacji Rosyjskiej.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone 2009-2010 © Kuchnia Multimedialna