Oficjalny portal europarlamentarzysty dr. Marka Migalskiego mapa portalu

Masowe zatrzymania w Moskwie - interpelacja dra Marka Migalskiego

wtorek, 25 lutego 2014
Masowe zatrzymania w Moskwie - interpelacja dra Marka Migalskiego
Jak informują media, wczoraj w Moskwie i Petersburgu, podczas akcji protestu przeciwko wyrokom łagru dla figurantów "sprawy Błotnej", doszło do masowych zatrzymań. Dr Migalski podjął pilna interwencję i zwrócił się w tej sprawie do Komisji Europejskiej. 
 
Poseł przypomniał, że wczoraj w moskiewskim sądzie ośmiu aktywistów usłyszało wyroki od 2,5 do 4 lat łagru za udział w "masowych rozruchach" na moskiewskim Placu Błotnym w maju 2012 roku. Już przed budynkiem sądu, w którym odbywał się proces, policja zatrzymała 230 osób. Wieczorem rosyjska opozycja zorganizowała protest, podczas których doszło do masowych zatrzymań:
 
- W Moskwie funkcjonariusze OMONu zatrzymali 430 osób, w tym liderów antykremlowskiej opozycji: Aleksieja Nawalnego, Borysa Niemcowa i Ilję Jaszyna, obrońców praw człowieka – Olgę Romanową i Lwa Ponomariowa, a także członkinie punkrockowej grupy Pussy Riot - Nadieżdę Tołokonnikową i Marię Alochinę, oraz kilku dziennikarzy, w tym radia Echo Moskwy i prywatnej telewizji REN.  W Petersburgu policja zatrzymała natomiast 57 uczestników akcji opozycji. - pisze poseł w swojej interpelacji.
 
Dr Migalski podkreślił, że te wydarzenia pokazują po raz kolejny, że wolność zgromadzeń w Federacji Rosyjskiej jest fikcją. - Nawet pokojowe demonstracje są w tym kraju brutalnie pacyfikowane przez funkcjonariuszy policji, a demonstranci są zatrzymywani i skazywani na kary aresztu lub grzywny. - napisał poseł.
 
Wszelkie prawa zastrzeżone 2009-2010 © Kuchnia Multimedialna