Oficjalny portal europarlamentarzysty dr. Marka Migalskiego mapa portalu

Morderstwo rosyjskiego dziennikarza

poniedziałek, 14 czerwca 2010
Morderstwo rosyjskiego dziennikarza

Poseł Migalski interweniował w Brukseli, pisząc do Komisji Europejskiej zapytanie, dotyczące pomocy Federacji Rosyjskiej przez UE w celu ochrony dziennikarzy tam pracujących. Od 2000 roku w Rosji zginęło już 13 dziennikarzy, tym samym Rosja stała się najbardziej niebezpiecznym krajem dla ludzi wykonujących ten zawód.  Sprawa przybrała na znaczeniu, gdy w połowie marca został zamordowany Maksym Zujew – jeden z najbardziej znanych dziennikarzy.

W odpowiedzi wiceprzewodnicząca Komisji, Catherine Ashton, podziękowała posłowi za zwrócenie uwagi na ten problem. Ponadto oświadczyła, że prowadzone są rozmowy ze stroną rosyjską, mające na celu odnalezienie sprawców tych przestępstw, jak i ochronę dziennikarzy w FR. Poseł Migalski wystosował również pismo do Gieorgija Kunadze, zastępcy pełnomocnika ds. praw człowieka w Rosji. W piśmie zostały zawarte pytania, dotyczące tajemniczej śmierci Maksyma Zujewa. Poseł prosił o wyjaśnienie przypadków śmierci 13 dziennikarzy od 2000 roku oraz o udzielenie informacji o trwającym postępowaniu, dotyczącym Maksyma Zujewa.

W odpowiedzi Kunadze poinformował posła Migalskiego, że Maksym Zujew został zamordowany przez 19-letniego Romana Żitkowa – znanego w lokalnej społeczności gejowskiej. Według Kunadze, Zujew nie został zamordowany z przyczyn politycznych.

Wszelkie prawa zastrzeżone 2009-2010 © Kuchnia Multimedialna