Oficjalny portal europarlamentarzysty dr. Marka Migalskiego mapa portalu

Naruszenia Praw Człowieka w Rosji oraz sprawa Sergieja Magnickiego – zapytanie dr Marka Migalskiego do Komisji Europejskiej

piątek, 29 stycznia 2010

 

Dr Marek Migalski w oficjalnym zapytaniu po raz kolejny zwrócił uwagę Komisji Europejskiej na karygodne naruszenia praw człowieka przez rosyjskie władze.16 listopada 2009 roku w rosyjskim wiezieniu zmarł Siergiej Magnicki - prawnik aresztowany po tym jak zeznał, że wysocy urzędnicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych są współwinni sprzeniewierzenia kapitału Firestone Duncan. Podczas dwunastomiesięcznego aresztu był on szykanowany, torturowany i nakłaniany do odwołania wcześniejszych zeznań.
 
Ze względu na zły stan zdrowia Siergiej Magnicki wielokrotnie zwracał się do różnych instytucji prawnych z prośbą o opiekę medyczną, jednakże za każdym razem mu jej odmawiano, co w efekcie doprowadziło do jego śmierci. Niezależni eksperci medyczni nie zostali dopuszczeni do oględzin zwłok. Oświadczenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych głosiło, że wina Sergieja Magnickiego została udowodniona, a aresztowany został dlatego, że nie przyznał się popełnienia zarzucanych mu czynów.
 
Europoseł Marek Migalski zwrócił uwagę, iż w sprawie Siergieja Magnickiego Rosja pogwałciła wiele artykułów Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, między innymi zakaz tortur, prawo do sprawiedliwego procesu, prawo do skutecznego środka odwoławczego, zakaz nadużywania prawa, granice stosowania ograniczeń prawa. Zapytał Komisję w jaki sposób zamierza zainterweniować w sprawie wyjaśnienia okoliczności zgonu oraz ukarania winnych śmierci Pana Magnickiego oraz co Komisja ma zamiar zrobić, aby wpłynąć na respektowanie przez Rosję postanowień międzynarodowych konwencji i podstawowych praw człowieka. Zapytał również Komisję, czy kwestia śmierci Siergieja Magnickiego zostanie poruszona podczas najbliższej rundy negocjacji na temat praw człowieka w Rosji oraz czy w negocjowanej obecnie umowie o współpracy między Unią Europejską a Rosją zostaną zawarte konkretne regulacje dotyczące przestrzegania praw człowieka.
 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone 2009-2010 © Kuchnia Multimedialna