Oficjalny portal europarlamentarzysty dr. Marka Migalskiego mapa portalu

O białoruskich więźniach sumienia na UŚ - Dzień Woli w Katowicach

czwartek, 27 marca 2014
O białoruskich więźniach sumienia na UŚ - Dzień Woli w Katowicach

- Białoruskie władze boją się głosu i woli ludzi. Chcą izolować więźniów, wzbudzić w nich poczucie, że zostali zapomniani. Proszę, nie dopuśćmy do tego! Piszmy do nich, zwracajmy się do białoruskich władz z apelem o ich uwolnienie, wspierajmy akcje solidarności, podpisujmy petycję zainicjowaną przez biuro dra Marka Migalskiego. Każdy głos jest niezwykle ważny! – tak brzmiały słowa Mariny Adamowicz, żony białoruskiego więźnia politycznego do uczestników Dnia Woli w Katowicach odczytane przez asystentkę dra Marka Migalskiego, Annę Bialas.

25 marca na całym świecie obchodzony był Dzień Woli - święto białoruskiej opozycji, zakazane przez reżim Łukaszenki.. 

Z tej okazji nasze biuro wraz z Niezależnym Zrzeszeniem Studentów Uniwersytetu Śląskiego zorganizowało pokaz filmu „Droga Statkiewicza”, przedstawiający sylwetkę białoruskiego więźnia sumienia, ostatniego kandydata na prezydenta Białorusi, który nadal pozostaje w niewoli.

Bezpośrednio przed pokazem asystentki dra Marka Migalskiego: Anna Bialas i Anna Kokolus opowiedziały o sytuacji politycznej na Białorusi oraz o stanie przestrzegania praw człowieka w tym kraju.

Opowiedziały o tym, w jaki sposób białoruskie władze starają się ich izolować, wywrzeć na nich presję fizyczną i psychiczną. Przybliżyły one również uczestnikom konferencji sylwetkę Mykoły Statkiewicza – jedynego więźnia politycznego skazanego za „organizację masowych zamieszek i czynny w nich udział”, który nadal jest przetrzymywany w więzieniu, jedynego kandydata na prezydenta w wyborach 2010 roku, który pozostaje w niewoli.

Anna Bialas opowiedziała, jak ważna dla więźniów politycznych jest nasza solidarność z nimi. – Każdy list, każda pocztówka dodaje im otuchy i pozwala wierzyć, że jest ktoś, kto o nich pamięta, kto się o nich upomina i docenia ich walkę o wolną demokratyczną Białoruś – podkreślała.

Asystentki europosła opowiedziały o akcji zainicjowanej przez dra Migalskiego „One More 2 Be Free” i zachęciły studentów do podpisywania petycji i brania czynnego udziału w akcjach solidarności.

- Petycja, którą podpisały tysiące osób, demonstruje solidarność w walce z reżimem, pokazuje że sprzeciwiamy się torturom i brutalnemu traktowaniu. Wasz podpis pod petycją będzie świadczył o tym, że los więźniów politycznych nie jest nam obojętny – powiedziała Anna Bialas.

Na koniec Anna Bialas przeczytała list Mariny Adamowicz, żony Mykoły Statkiewicza adresowany do uczestników spotkania.

Po prelekcji, dzięki uprzejmości Telewizji Biesat, odbył się pokaz filmu „Droga Statkiewicza”.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowanie studentów prawa. Na Auli zebrało się ponad 60 osób. Zainteresowani tematem zostali jeszcze chwilę po pokazie i zadawali pytania organizatorom.

Partnerami wydarzenia są: portale „Korespondent Wschodni” oraz „Nowa Politologia”, a także Telewizja Biełsat, która udostępniła nam film „Droga Statkiewicza”.

 

 

Galeria zdjęć

Wszelkie prawa zastrzeżone 2009-2010 © Kuchnia Multimedialna