Oficjalny portal europarlamentarzysty dr. Marka Migalskiego mapa portalu

O demokracji w Rosji na konferencji "Moscow Bubble"

środa, 2 października 2013
O demokracji w Rosji na konferencji "Moscow Bubble"

Wczorajsza konferencja Marka Migalskiego i przewodniczącego grupy ECR - Martina Callanana na temat stanu demokracji w Federacji Rosyjskiej, okrzyknięta została zarówno przez publiczność, mówców, jak i think tanki oraz organizacje pozarządowe wielkim sukcesem. Jak podkreśla Marek Migalski był to sukces przede wszystkim dlatego, że umożliwił szczerą wymianę zdań między ludźmi z różnych środowisk i o przeciwnych opiniach.

Europoseł PJN zaprosił na konferencje Ilję Jaszyna, Ewgienię Czirikową, Wladimira Kara-Murzę i Olega Kaszyna. Wszyscy paneliści zgodnie podkreślali konieczność bojkotu politycznego zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi. "Wolność w Rosji może być wywalczona tylko przez Rosjan, ale wsparcie Zachodu jest bardzo ważne" - podkreślił Wladimir Kara-Murza. Goście zauważyli, że sytuacja społeczeństwa obywatelskiego nie była jeszcze nigdy tak zła. Przypomnieli o nowym prawie, które uniemożliwia organizacjom pozarządowym otrzymywanie wsparcia finansowego z zagranicy oraz o prześladowanych takich NGOsów, jak Golos. Spora część konferencji została poświęcona niedawnym wyborom mera Moskwy, w których Aleksiej Nawalny otrzymał ponad 30% głosów. Goście podkreślili, że jest to zapowiedź zmian w społeczeństwie. Ewgienia Czirikowa, znana obrończyni lasu w Chimkach podkreślała represje władz wobec protestujących, zarówno w kwestiach politycznych, jak i ekologicznych.  Obrazowo przedstawiła warunki panujące w rosyjskich więzieniach i powiązania biznesowo-finansowe reżimu. Zarówno Ilia Jaszyn, jak i Oleg Kaszyn przypomnieli o więźniach politycznych, których według różnych szacunków jest nawet kilkudziesięciu. Podkreślili, że zawód dziennikarza w Rosji jest jednym z najniebezpieczniejszych na świecie.

Liczni europosłowie zgromadzeni na konferencji dopytywali o szczegóły sytuacji politycznej w większości zgadzając się, że Unia powinna wspierać demokratyczne przemiany w Rosji. Na sali znalazł się jednak głos przeciwny posła Aleksandra Mirskiego, który bronił obecnego systemy władzy w Rosji, argumentując, że nigdzie nie jest idealnie i wywołując tym samym ostrą debatę wśród zgromadzonych. Podsumowując dyskusję Marek Migalski podkreślił, że różnica między demokracją w Unii a systemem Federacji Rosyjskiej polega na tym, że w UE takie ostre wymiany zdań i krytyka są możliwe, natomiast w Rosji nie.

Galeria zdjęć

Wszelkie prawa zastrzeżone 2009-2010 © Kuchnia Multimedialna