Oficjalny portal europarlamentarzysty dr. Marka Migalskiego mapa portalu

Ograniczanie wolności słowa- interpelacja

wtorek, 12 kwietnia 2011
Ograniczanie wolności słowa- interpelacja

11 kwietnia dr Marek Migalski wystosował interpelację do Komisji Europejskiej w sprawie kolejnych przypadków ograniczania wolności słowa w Federacji Rosyjskiej. Jak zaznaczył poseł, niedawno doszło do kilku niepokojących zdarzeń, które świadczą o nieustających naciskach na niezależnych dziennikarzy.  2 kwietnia z magazynu rosyjskiego wydawnictwa "Eksmo" skonfiskowano część 5-tysięcznego nakładu książek o nadużyciach urzędników obwodu moskiewskiego - "Korporacja Podmoskwie: Jak zniszczono najbogatszy obwód w Rosji". W książce tej autorka obarcza kierownictwo obwodu moskiewskiego, a w szczególności byłego przewodniczącego ministerstwa finansów obwodu odpowiedzialnością za doprowadzenie regionu do skraju bankructwa. Dziennikarka wyjawia również, jaką rolę w tych finansowych nadużyciach pełnił gubernator. Zastępca gubernatora Podmoskwia zarzuca wydawnictwu pomówienie i obrażenie przedstawicieli władzy.  

Natomiast 29 marca w obwodzie tulskim policjanci przechwycili cały nakład gazety "Uczciwe słowo w naszym mieście" - 40 000 egzemplarzy. Wydawcą gazetek jest Fundacja "Uczciwe słowo". W skonfiskowanych materiałach  poruszone zostały problemy, dotyczące sfery gospodarki komunalnej, zamieszczone zostały artykuły, dotyczące kryzysu politycznego i projektu kodeksu wyborczego, opracowanego przez stowarzyszenie "Głos".

Dr Migalski podkreślił, ze w Rosji nieustannie dochodzi do nacisków władzy na przedstawicieli mediów. Dziennikarzom ogranicza się możliwość otwartego prezentowania  swoich poglądów. Redakcjom, które podejmują niewygodne dla władz tematy i prowadzą dziennikarskie śledztwa grożą rewizje, konfiskata materiałów i sprawy sądowe o zniesławienie. Poseł wezwał Komisję do podjęcia interwencji w sprawie niedawnych konfiskat nakładu książek i niezależnej gazety w Federacji Rosyjskiej i wyrażenia zdecydowanego sprzeciwu wobec ograniczania wolności słowa w tym kraju.

Wszelkie prawa zastrzeżone 2009-2010 © Kuchnia Multimedialna