Oficjalny portal europarlamentarzysty dr. Marka Migalskiego mapa portalu

Prezentacja książki o Siergieju Magnickim w Parlamencie Europejskim

środa, 13 listopada 2013
Prezentacja książki o Siergieju Magnickim w Parlamencie Europejskim

W przeddzień czwartej rocznicy śmierci Siergieja Magnickiego, w Parlamencie Europejskim odbyła się prezentacja książki "Why Europe Needs a Magnitsky Law: Should the EU follow the US?". Organizatorkami wydarzenia były Eurodeputowane Kristiina Ojuland (ALDE) oraz Barbara Lochbihler (Greens/EFA).

Książka "Why Europe Needs a Magnitsky Law: Should the EU follow the US?" ukazała się pod redakcją Eleny Servettaz, która jest francusko-rosyjską dziennikarką, specjalizującą się w stosunkach międzynarodowych i rosyjskiej polityce ze szczególnym uwzględnieniem ruchu opozycyjnego, sprawy Magnickiego, Michaiła Chodorkowskiego, Alekseja Nawalnego oraz Pussy Riot.

Dr Marek Migalski jest współautorem książki. W swoim eseju poseł podkreśla, że śmierć Magnickiego jest porażką dla jego zabójców, ponieważ śmierć rosyjskiego adwokata miała być cicha, a teraz wszyscy w Centralnej i Wschodniej Europie interesujący się polityką, wiedzą dokładnie w jaki sposób Magnicki zginął. Zdaniem Migalskiego, Parlament Europejski ma być bardziej stanowczy i nie poddawać się rosyjskiemu lobby, działającemu w Brukseli oraz podkreślać w relacjach z Rosją, że ta sytuacja nie jest komfortowa dla państw członkowskich i Unia ze swojej strony nie może zamykać oczu na czyny władz rosyjskich, którzy potraktowali niewinną osobę, ujawniającą oszustwa podatkowe urzędników Kremla w sposób tak brutalny.

Współautorami tej książki są, między innymi, amerykańscy senatorowie Roger Wicker, Ben Cardin i John McCain oraz rosyjscy i białoruscy przedstawicieli ruchu opozycyjnego i obrońcy praw człowieka (m.in. Boris Niemcow, Aleksiej Nawalny, Ludmiła Aleksiejewa, Gari Kasparow, Ewgenia Czirikova, Andrei Sannikou i Natalja Żarikowa - żona Sergieja Magnickiego), eurodeputowani Barbara Lochbihler, Kristiina Ojuland, Charles Tannock, Leonidas Donskis oraz inni politycy państw europejskich.

Siergei Magnicki to rosyjski adwokat z Hermitage Capital, który ujawnił spore oszustwa podatkowe. Wskazał on bezpośrednio urzędników państwowych zamieszanych w przejęcia spółek i wyłudzenie z budżetu państwa 230 mln dolarów. Za walkę z korupcją Magnicki zapłacił najwyższą cenę – został zatrzymany, wtrącony do więzienia i zmarł w areszcie śledczym, a w lipcu 2013 został pośmiertnie skazany. Bill Browder, Hermitage Capital CEO, z kolei został skazany zaocznie na dziewięć lat kolonii karnej.

Na prezentacji poza eurodeputowanymi, którzy są współautorami książki o Magnickim, obecni byli również były premier Kanady, Irvin Cotler, redaktor książki, Elena Servettaz, Bill Browder, Hermitage Capital CEO oraz politycy państw europejskich.

Esej europosła Marka Migalskiego mogą Państwo przeczytać pod tym linkiem - http://magnitskybook.com/wp-content/uploads/pdfs/Migalsky.pdf

Galeria zdjęć

Wszelkie prawa zastrzeżone 2009-2010 © Kuchnia Multimedialna