Oficjalny portal europarlamentarzysty dr. Marka Migalskiego mapa portalu

Rosyjska policja siłą eksmitowała ruch "Za prawa człowieka" - interwencja dra Migalskiego

wtorek, 25 czerwca 2013
Rosyjska policja siłą eksmitowała ruch "Za prawa człowieka" - interwencja dra Migalskiego

Dr Marek Migalski zwrócił się do Komisji Europejskiej z apelem o interwencję w sprawie eksmisji niezwykle zasłużonej rosyjskiej organizacji pozarządowej, ruchu "Za prawa człowieka". Poseł przypomniał, że w nocy z 21 na 22 czerwca siły specjalne policji OMON wzięły szturmem biuro teh organizacji w Moskwie. Wszystkich pracowników wyrzucono na ulicę, w wyniku czego co najmniej siedem osób doznało obrażeń. Poturbowany został m.in. lider tej jednej z najbardziej zasłużonych organizacji pozarządowych w Rosji, 72-letni Lew Ponomariow, którego zepchnięto ze schodów. 

Dr Marek Migalski podkreślił, że ruch „Za prawa człowieka” od 15 lat wynajmował biuro od stołecznego departamentu majątku miejskiego, który uznał, że umowa najmu wygasła. Jednak urzędnicy nie dostarczyli wcześniej wypowiedzenia i do ostatniej chwili przyjmowali opłatę.

Poseł przypomniał również, że to nie jest pierwszy tego typu przypadek. "Podobna sytuacja miała miejsce w Woroneżu, gdzie w ubiegłym miesiącu aktywiści Domu Praw Człowieka otrzymali powiadomienie od lokalnych władz z żądaniem opuszczenia lokalu" - pisze dr Migalski w swojej interpelacji.

Poseł zaapelował do Komisji o podjęcie interwencji w sprawie bezprawnego przejęcia przez rosyjskie władze biura organizacji „Za prawa człowieka” i o zdecydowany sprzeciw wobec prześladowania przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego w Rosji.

Wszelkie prawa zastrzeżone 2009-2010 © Kuchnia Multimedialna