Oficjalny portal europarlamentarzysty dr. Marka Migalskiego mapa portalu

Śmierć w moskiewskim więzieniu - interpelacja dra Migalskiego

czwartek, 13 października 2011
Śmierć w moskiewskim więzieniu - interpelacja dra Migalskiego

Dr Migalski zwrócił się do Komisji Europejskiej z oficjalnym zapytaniem w sprawie kolejnej śmierci w rosyjskim więzieniu. Poseł przypomniał, że 11 października w moskiewskim areszcie zmarł na zawał serca dyrektor szkoły Andriej Kudojarow.

Zatrzymano go w maju, 5 miesięcy spędził w areszcie, mimo że nie było żadnej potrzeby, by zastosować taki środek zapobiegawczy. Jak podkreślają obrońcy praw człowieka, Kudojarow poważnie chorował na serce i skarżył się na pogorszenie stanu zdrowia. Europoseł podkreślił, że w Federacji Rosyjskiej los więźniów jest nadal niezwykle ciężki, często są oni poddawani torturom, brutalnemu traktowaniu oraz pozbawiani pomocy medycznej. Przypomniał również o tym, że to nie pierwsza śmierć w rosyjskim areszcie śledczym. W listopadzie 2009 roku brak odpowiedniej pomocy medycznej doprowadził do  śmierci prawnika Siergieja Magnickiego.

Dr Migalski wezwał  Komisję do podjęcia interwencji w sprawie śmierci Andrieja Kudajorowa i wyrażenie zdecydowanego sprzeciwu wobec łamania praw więźniów w Federacji Rosyjskiej.

Wszelkie prawa zastrzeżone 2009-2010 © Kuchnia Multimedialna