Oficjalny portal europarlamentarzysty dr. Marka Migalskiego mapa portalu

Szef rosyjskiej prokuratury grozi śmiercią dziennikarzowi - interwencja europosła

czwartek, 14 czerwca 2012
Szef rosyjskiej prokuratury grozi śmiercią dziennikarzowi - interwencja europosła

Europoseł Marek Migalski wystosował oficjalne zapytanie do Komisji Europejskiej w sprawie wczorajszych, niezwykle niepokojących, doniesień medialnych z Rosji. Jak zauważył poseł,  13 czerwca na łamach rosyjskiej „Nowej gazety” został opublikowany list otwarty redaktora naczelnego Dmitrija Muratowa do szefa Komitetu Śledczego Rosji Aleksandra Bastrykina.

W liście Muratow informuje, że szef Komitetu Śledczego groził dziennikarzowi „Nowej gazety” Siergiejowi Sokołowowi śmiercią, wypowiadał się negatywnie o polityce informacyjnej gazety, a także w niepochlebnych słowach mówił o zamordowanej przed prawie sześcioma laty dziennikarce "Nowej Gaziety" Annie Politkowskiej. Ze względu na swe bezpieczeństwo Sokołow zmuszony był czasowo opuścić kraj po konflikcie z Bastrykinem.

Dr Migalski zwrócił uwagę, że Rosja jest uznawana przez międzynarodowe organizacje praw człowieka za kraj, w którym nie ma wolności słowa, a wczorajsze doniesienia jedynie potwierdzają ten fakt. Europoseł zaapelował do Komisji  o podjęcie interwencji i wyjaśnienia tej sprawy. 

Wszelkie prawa zastrzeżone 2009-2010 © Kuchnia Multimedialna