Oficjalny portal europarlamentarzysty dr. Marka Migalskiego mapa portalu

Zapytanie wystosowane przez dr. Migalskiego do Komisji Europejskiej w sprawie sytuacji w Czeczenii

czwartek, 26 listopada 2009

Marek Migalski w zapytaniu pisemnym zwrócił uwagę Komisji Europejskiej na pogarszającą się sytuację ludności cywilnej w Czeczeni. Nieustająca fala terroru i przemocy w postaci niewyjaśnionych morderstw i porwań jest tam na porządku dziennym.

31 października zaginęła Pani Zarema Gaisanova pracująca w Duńskiej Radzie Uchodźców (Danish Refugee Council). Z informacji międzynarodowych organizacji broniących praw człowieka dowiadujemy się, iż świadkowie widzieli jak tego dnia grupa zamaskowanych mężczyzn podpaliła dom sąsiadujący z domem Pani Gaisanovy a następnie zaczęła strzelać w stronę jej domu. Świadkowie zauważyli jak wyprowadzono Panią Gaisanową i wywieziono samochodem. Matkę Zaremy Gaisanovej, która próbowała dowiadywać się o los córki prokurator poinformował, że córka żyje, ale innych informacji nie może udzielić.
W sierpniu na terytorium Czeczenii zamordowana została Zarema Sadoulaieva i jej mąż Alik Djabrailov. Oboje byli obrońcami praw człowieka. Sprawa ich śmierci, nadal pozostaje niewyjaśniona.
Marek Migalski zwrócił się do Komisji z pytaniem czy jest jej znany los Pani Zaremy Gaisanovej oraz czy, a jeśli tak, to jakie działania zamierza podjąć Komisja aby zapewnić pomoc prześladowanej ludności Czeczenii?
Wszelkie prawa zastrzeżone 2009-2010 © Kuchnia Multimedialna