Oficjalny portal europarlamentarzysty dr. Marka Migalskiego mapa portalu

Zatrzymania rosyjskich aktywistów przed igrzyskami w Soczi - interpelacja posła

środa, 5 lutego 2014
Zatrzymania rosyjskich aktywistów przed igrzyskami w Soczi - interpelacja posła

Dr Marek Migalski zaapelował do Komisji Europejskiej o interwencję w sprawie prześladowań rosyjskich aktywistów przed inauguracją igrzysk w Soczi. 

Poseł zwrócił uwagę w swojej interpelacji na fakt, że na kilka dni przed rozpeczęciem igrzysk, rosyjskie władze starają się uciszyć krytyków olimpiady i zastraszyć aktywistów.

3 lutego aresztowany został Jewgienij Witiszko, rosyjski ekolog z Krasnodaru, który nagłośnił liczne nieprawidłowości przy budowie obiektów olimpijskich w Soczi, został aresztowany i skazany na 15 dni aresztu za "drobne chuligaństwo”. Wczoraj na 5 dni aresztu został skazany  aktywista jednej z najbardziej znanych organizacji ekologicznych z regionu - „Ekologicznej wachty Kaukazu Północnego” (Eko Wachty), Igor Charczenko. Oskarżono go o „nieposłuszeństwo wobec funkcjonariuszy policji”.

Poseł zwrócił uwagę, że do aresztowań doszło tuż przed przybyciem sztafety ze zniczem olimpijskim do Krasnodaru i wszystko wskazuje na to, że władze w obawie przed akcjami protestu, zdecydowały się na "profilaktyczne" zatrzymania.

- Pragnę przypomnieć, że rosyjskie władze wywierają ciągłą presję na krytyków igrzysk w Soczi. Jak informuje Komitet Obrony Dziennikarzy, policja regularnie blokuje organizację konferencji prasowych przez “Eko Wachtę”, a miejscowe oddziały FSB i Centrum MSW ds. walki z ekstremizmem wywierają presję na członków tej organizacji.  Represjom poddawany jest również koordynator sieci "Migracja i prawo" - filii "Memoriału"w Soczi, Siemion Simonow, który głośno mówi o wykorzystywaniu migrantów. - podkreślił w swej interpelacji poseł.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone 2009-2010 © Kuchnia Multimedialna