Oficjalny portal europarlamentarzysty dr. Marka Migalskiego mapa portalu

Nie ma mowy o strategicznym partnerstwie z Rosją

środa, 12 grudnia 2012
Nie ma mowy o strategicznym partnerstwie z Rosją

Podczas dzisiejszej debaty o nowej umowie Unia-Rosja posłowie do Parlamentu Europejskiego odnieśli się do negocjowanych obecnie części umowy, szczególnie jednak zwrócili uwagę na kwestie nieprzestrzegania praw człowieka w Rosji. Reprezentując grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Marek Migalski mocno podkreślił, że w relacjach z Rosją nie można zapominać o stanie demokracji w tym kraju. "Nie da się rozmawiać o biznesach i ekonomii bez ciągłego powtarzania, że sytuacja w Rosji ma się coraz gorzej, media są ograniczane, obrońcy praw człowieka zabijani, a NGOsy oskarża się o działalność agenturalną. Nie można mówić o strategicznym partnerstwie z takim państwem" zaznaczył europoseł PJN.

Zdaniem Marka Migalskiego wiele dziedzin współpracy z Rosją wymaga poprawy.  Sprawozdanie dziś omawiane powinno służyć poprawie nie tylko relacji Unii z Rosją ale również wewnętrznej sytuacji Federacji Rosyjskiej.

 

Negocjacje nad nową umową UE-Rosja trwają od 2008 roku. Aż do momentu podpisania nowej umowy, porozumienie o partnerstwie i współpracy z 1997 roku jest co roku automatycznie przedłużane. W 2003 roku zostało ono uzupełnione o tzw. wspólne przestrzenie (gospodarka i środowisko; wolność, bezpieczeństwo i sprawiedliwość; bezpieczeństwo zewnętrzne; badania i edukacja).Ostatni szczyt, na którym omawiano nową umowę odbył się w czerwcu, najbliższy jest zaplanowany na 21 grudnia 2012 roku, najprawdopodobniej pojawi się na nim Prezydent Putin.

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone 2009-2010 © Kuchnia Multimedialna